Opłata za obiad nie przesądza o opodatkowaniu
Gmina, która prowadzi stołówkę szkolną realizując zadania własne w zakresie oświaty, nie jest podatnikiem VAT.
Gmina jest podatnikiem VAT i rozlicza podatek wraz z samorządowymi jednostkami budżetowymi. Centralizacja rozliczeń nastąpiła w lutym 2017 r. Część jednostek, które są szkołami w rozumieniu ustawy o oświacie, prowadzi stołówki szkolne lub korzysta z cateringu. Odpłatnie wydają posiłki na rzecz: uczniów, nauczycieli i personelu z gminy i spoza niej, a także osób trzecich. Posiłki wydawane są na miejscu, czasem na wynos. W ramach usługi wydawane są też napoje, przy przygotowywaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, woda mineralna, która może być rozlewana, a nie wydawana w oryginalnych opakowaniach, owoce, kompoty, soki wymieszane z wodą, inne towary w stanie nieprzetworzonym. Działalność stołówek obliczona jest wyłącznie na zwrot poniesionych kosztów. Gmina zapytała czy odpłatne wydawanie posiłków, w tym na wynos, korzysta ze zwolnienia z VAT Sama uważała, że opisane przez nią usługi będą podlegać zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT.
Fiskus potwierdził, że usługi wydawania posiłków, świadczone na zasadach określonych w ustawie o systemie oświaty, przez stołówki szkolne dla uczniów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta